Akcja UNICEF „Po pierwsze dziecko” maj 2017

      W maju 2017 r. Szkoła Podstawowa w Raszynie przystąpiła realizacji akcji UNICEF „Po pierwsze dziecko”.

     Cele projektu były następujące: przekazanie dzieciom wiedzy, na czym polega problem uchodźctwa w dzisiejszym świecie; uwrażliwienie uczniów na sytuację ich rówieśników, żyjących na terenach objętych konfliktami zbrojnymi oraz kształtowanie postawy otwartości i tolerancji.

      W akcji uczestniczyli uczennice i uczniowie z klas drugiego etapu edukacyjnego: kl. IV F, V B i VI D.

   W trakcie zajęć uczestnicy opowiedzieli o swoich pierwszych skojarzeniach z tematem uchodźctwa i odpowiedzieli na pytania: „Kto to jest uchodźca?”, „Co powoduje, że ludzie zostają uchodźcami?”

     W dalszej części zaprezentowałam materiał filmowy, przedstawiający życie dzieci uchodźców, po czym nastąpiła dyskusja na temat sytuacji uchodźców.

Uczniowie zweryfikowali swoje pierwotne skojarzenia na temat uchodźców z tym, co usłyszeli i zobaczyli w filmie. Odpowiedzieli na pytania: „Czy coś ich zaskoczyło?” „Czy tak wyobrażali sobie życie uchodźcy?”

     W oparciu o samodzielnie przygotowany materiał merytoryczny, jak i informacje zaproponowane przez UNICEF, przekazałam uczniom podstawowe informacje na temat sytuacji uchodźców we współczesnym świecie. Uczestnicy zajęć zapoznali się z definicją uchodźcy. Omówiliśmy różnice między uchodźcą a migrantem ekonomicznym. Uczniowie dowiedzieli się, z jakich regionów świata pochodzi najwięcej uchodźców.

W jakich warunkach żyją w ośrodku, a w jakich w obozie dla uchodźców?

     W dalszej części zajęć klasy wskazywały przykłady Polaków- uchodźców, z różnych epok historycznych.      

     Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że bycie uchodźcą nie jest łatwe. Dyskutowaliśmy o tym, co mogą zrobić mieszkańcy krajów, do których uchodźcy uciekają, by ułatwić im rozpoczęcie życia w nowym otoczeniu.

Uczestnicy wiedzą, że to wojna jest główną przyczyną podjęcia decyzji o opuszczeniu swojego kraju, pozostawieniu rodziny i dobytku całego życia. Ucieczka z kraju, gdzie trwa wojna to ostateczność, ale to też jedyne rozwiązanie, które daje szansę na przeżycie.

     Rozmawialiśmy o tym, że od 70 lat UNICEF pomaga w: zapewnieniu rodzinom podstawowej opieki medycznej, zagwarantowaniu dostępu do wody, pożywienia, bezpiecznego schronienia. Obecnie ludziom przebywającym w obozach dla uchodźców w Jordanii, Syrii, Iraku, Turcji.

    Wniosek koordynatorki akcji

Jestem  zaniepokojona faktem, że kilka tysięcy dzieci uchodźców zaginęło po przybyciu do Europy. Dlatego wnioskuję, żeby w trakcie przeprowadzania procedury uchodźczej, na granicy wszystkich państw, odciski palców pobierać od każdego człowieka, bez względu na wiek (nie tylko od osób, które ukończyły 14 lat).

Grażyna Desperak- Kilińska, pedagog, koordynatorka akcji